Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Od početí k porodu

Už staří Egyptáné znali znali úlohu mužského semene a pohlavního aktu. Dokázali pojmenovat části pohlavního ústrojí a o svém sexuálním životě a těhotenství hovořili bez zábran ,,:spal v noci se ženou a ona otěhotněla" je toho důkazem. Také kolovaly o zrození různé legendy. Nejznámější o Hatšepsuty. Ahmose přijal podobu krále Horního a Dolního Egypta Thutmose I., šel za královnou a oplodnil ji. Zde můžeme pozorovat důležitost manželské věrnosti. Kdyby Ahmose přišel za královnou ve své podobě, tak by ho nepřijala.

Jak jsem již napsala, Egyptáné znali části pohlavního ústrojí např. úd(henen), žalud(beh) nebo varlata(inesej). O ženském ústrojí věděli méně, ale mohu vám říci dvě. Lůno(šéd) a velké stydké pysky (septej šed).

Jak zjistili, že je žena plodná? Dvěma způsoby: do pochvy ji vložili cibuli, pokud byla cibule cítit druhý den z úst ženy, tak byla plodná. Byla-li prsa tvrdá, znamenalo to, že je žena plodná, pokud měkká byla neplodná.

Jak zjistili, že je žena těhotná? Podle tvořivého principu v moči těhotné. Tento tvořivý princip urychloval růst obilnin, zeleniny a doby květu. Jako dnešní nastávající rodiče chtějí znát pohlaví potomka také Egyptané. Zálevali močí semena, pokud vzklíčil ječmen narodila se holčička, pokud přenice tak chlapec.

Těhotné ženy musely pracovat do porodu. V té době se na ně nebral ohled, jako v současnosti. Před porodem se žena úchýlila do zvláštní stavby z kůlu, která byla umístěna buď v koutě zahrady nebo na střeše domu, tam pobývala do konce očištění. Rodila v kleče, nahá. Byly u ní pouze pomocnice , lékař se volal jen k těžkým případům. Můžeme pozorovat, jak se dostupnost lékařské pomoci oproti starověku zlepšila. Dnes si může rodička vybrat  porodnici, ve které chce přivést své dítě na svět a tím předejít komplikacím, jako byla např. infekce.Ve starověku dítě bojovalo s mnoha nemocemi např. střevní infekcí. 

Pokud ženu trápily porodní bolesti, nejlépe se tišily konzumací malého množství piva. Egypťané rozeznávali tři druhy porodu: normálně dlouhý( hotep), komplikovaný (bened) a dlouhotrvající (vedef). Porod vícečat nebyl raritou. Jejich délka života se měřila sílou křiku. Pokud křičel hlasitě a po 3 dny nevyzvrátil mléko smíchané s placentou, které se mu podávalo, tak věřili, že přežije. Během porodu mohly nastat tyto komplikace: infekce způsobené nálevy do pochvy, silné krvácení, úzká pánev, předchozí těžké porody, ochablost dělohy silné křeč,...

Po porodu se žena očisťovala 14 dní. Dítě měla u sebe a pomocnice ji nosily jídlo. Ona se mezitím staralo o svůj vzhled. Po skončení doby očištění se opět vrátila k svým povinnostem.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář